حمله صدام به روستای زرده دالاهو از جنایت‌بارترین جنایات جنگی قرن بیستم بود/ مردم در حین برگزاری مراسم آئینی مورد حمله قرار گرفتند

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: در استان کرمانشاه ۲ منطقه "نساردیره" و "زرده دالاهو" مورد حمله شیمیایی صدام قرار گرفتند و یکی از جنایت بار ترین جنایات جنگی قرن بیستم در این مناطق شکل گرفت.

حشمت الله فلاحت پیشه

دکترحشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد حمله شیمیایی رژیم بعثی عراق پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران به مردم بی دفاع در روستایی در منطقه دالاهو، اظهار داشت: رژیم صدام در طول 8 سال جنگ تحمیلی، بارها علیه رزمندگان ایرانی سلاح شیمیایی به کار برده بود ولی در ماه های پایانی جنگ این سلاح ها را علیه مردم عادی هم به کار برد تا با ایجاد رعب و وحشت، پشت جبهه جنگ را خالی کند.

نماینده مرم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمله شیمیایی عراق بعثی به سردشت ازجمله نمونه‌های وحشی‌گری صدام است، بیان کرد: در استان کرمانشاه 2 منطقه "نساردیره" و "زرده دالاهو" مورد حمله شیمیایی صدام قرار گرفتند و یکی از جنایت بار ترین جنایات جنگی قرن بیستم در این مناطق شکل گرفت.

وی افزود: مردم مظلوم و بی دفاعی این مناطق هیچ اطلاع، شناخت و تجهیزاتی برای مقابله با بمب شیمیایی نداشتند، ولی به یکباره مورد حمله قرار گرفتند و ده ها نفر مجروح و شهید شدند.

فلاحت پیشه متذکر شد: آثار این بمباران شیمیایی هنوز در این مناطق هست و یکی از مشکلاتی که به جا مانده این است که آمار مرگ و میر و آمار بیماری‌های سرطان و امثال آن در این مناطق بیش از میانگین مناطق دیگر است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنوز حقوق جانبازی این مردم اعطا نشده و کسانی که جانباز هستند برای احراز جانبازی آن‌ها موانعی وجود دارد.

فلاحت پیشه اظهار داشت: من پیرو این موضوع در مجلس هشتم طرحی را با عنوان الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان و قربانیان جنگ شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران تهیه کردم که با رای بالای 202 نفر از نمایندگان به تصویب رسید، ولی متاسفانه این قانون مورد پیگیری قرار نگرفت.

وی افزود: در آن زمان بعنوان نماینده کمیسیون امنیت ملی در کمیسیون تلفیق سالانه یک میلیارد تومان را برای این موضوع اختصاص دادیم که متاسفانه این کار هنوز اجرا نشده و این موضوع یکی از ضعف‌های موجود است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بمباران روستای زرده پس از قطعنامه 598 انجام شد، بیان کرد: مردم روستای زرده عمدتا از مردمان پیرو اهل حق هستند که در آن روز مشغول برگزاری یکی از مراسمات آئینی خاص خود بودند که مورد حمله بمباران شیمایی صدام قرار گرفتند و برخی از اماکن مقدسه این مردم مورد هجمه دشمن قرار گرفت و آمار بالای تلفات دلیل اجتماع آن‌ها بوده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی افراد به جا مانده از این حادثه تلخ، هستند که 9 نفر از اعضای خانواده‌شان را به خاک سپرده‌اند./

joinus.png


برچسب ها: دکترحشمت الله فلاحت پیشه ، خبرگزاری خانه ملت ، نساردیره ، زرده دالاهو ، شیمیایی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic