برجام سند حقانیت ایران و رسوایی آمریکایی‌ها در عرصه بین‌المللی است


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت پیشه در ارزیابی خود از تاکید شورای امنیت سازمان ملل بر پایبندی همه طرف‌ ها بر حفظ و اجرای کامل برجام افزود: دنیا متوجه شده است که برجام سند حقانیت ایران در عرصه بین المللی است بنابراین ترکیب تازه ای در موضوع برجام شکل گرفته است.


پیام سخت ترامپ به کشورهای جهان / پرهیز آمریکا از تنش مستقیم نظامی با ایران

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آمریکایی ها با اتهامات واهی همچنان سعی می‌کنند برجام را اجرا نکنند و در مقابل دیگر طرف ها شامل کشورهایی که نماینده حقوقی در سازمان های بین المللی و کشورهایی که نماینده سیاسی دارند و همچنین کشورهای اروپایی معتقد به اجرای برجام هستند و بر آن تاکید می کنند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها همچنان تلاش می کنند بهانه هایی را مطرح کنند که ایران برجام را نقض می کند اما این کشور با اجرای کامل برجام بهانه ای به دستشان نداده است حتی خود آنها هم تاکید کردند که ایرانی ها برجام را اجرا کرده اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: بنابراین آمریکایی ها به دنبال طرح مسایل دیگری چون رفتارهای بی‌ثبات ساز ایران هستند که بتوانند برجام را دچار مشکل کنند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: ما نباید در میدانی بازی کنیم که آمریکایی ها برای ما طراحی کرده اند، مهم این است که آمریکایی ها دیگر نمی توانند تحریم های فرامرزی علیه ایران شکل دهند.

وی همچنین گفت: آمریکا در دهه 1990 میلادی زمانی که تحریم های داماتو را که بعدا تحت عنوان آیسا مطرح شد، سعی کرد تحریم هایی را علیه ایران فرامرزی کنند اما دنیا همراهی نمی کرد تا این که در سال 2006 میلادی بعد از حدود 11 سال توانستند تحریم ها را فرامرزی کنند تا حدود 9 سال ادامه پیدا کرد ولی درحال حاضر شرایط برای بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران فراهم نیست .

نماینده اسلام آباد غرب در مجلس افزود: بنابراین ما باید سیاست های خودمان را در زمینه برجام پیش ببریم چرا که برجام سند حقانیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی است و در عین حال سند رسوایی آمریکایی ها است که همواره سعی کردند با ادعاهای شورای امنیت سازمان ملل متحدی یا قطعنامه های شورای عالی امنیت برای پیشبرد سیاست های خودشان استفاده کنند.

فلاحت پیشه یادآور شد: آمریکایی‌ها هم اکنون در این زمینه با مشکل روبرو هستند و نتوانستند اجماع جهانی را بر علیه ایران به دست آورند و دیدیم که در این نشست سازمان ملل خواستار حفظ و اجرای برجام به عنوان یک سند چند جانبه شد.

وی همچنین درباره تحریم های جدید سنای آمریکا و سیاست های ایران درمقابله با آن گفت: در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی طرح قانونی مقابله با اقدامات خصمانه سنای آمریکا مطرح است که البته این طرح قبل از نهایی شدن، جزییات آن باید مورد بررسی قرار بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران باید از ظرفیت های آزاد شده برجام استفاده کند و ضعف های مدیریتی داخلی خود را بپوشاند و ما تحت هر شرایطی نیازمند خیزش مدیریت جدی در داخل کشور هستیم.

فلاحت پیشه ادامه داد: ظرفیت های خوبی بعد از برجام آزاد شده، حدود سه چهارم تحریم ها هم برداشته شده است که حداقل از لحاظ کمی باید از این فرصت ها استفاده کرد و در عین حال حوزه چالشی با آمریکا حفظ می شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در بلندمدت نمی توانند سیاست تهاجمی را در دنیا ادامه دهند چون این سیاست تهاجمی موقعیت های این کشور را در دنیار دچار فروپاشی می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اضافه کرد: آمریکایی ها بدون همراهی جامعه بین المللی نمی تواند در قبال کشور قدرتمندی مثل ایران سیاست های خود را پیش ببرند، اگرچه دیدیم با همراهی بین المللی هم نتوانست کاری از پیش ببرد.

فلاحت پیشه تاکید کرد: مهم ترین کار این است که در زمینی که مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عرب شکل داده اند، بازی نکنیم.

وی یادآور شد: آمریکایی ها پرونده های زیادی را با فتنه گری ترامپ در دنیا باز کرده اند که انرژی زیادی از آنها خواهد گرفت و به همان میزان انرژی همگرایانه در دنیا آزاد می شود و از این محل است که جمهوری اسلامی ایران می تواند فرصت های جدیدی را شکل دهد .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در بدترین حالت در مورد برجام می توانند، ادعا کنند که ایران نقض برجام کرده است و در قالب پاشنه آشیل برجام خواستار بازگشت تحریم ها شوند ولی در چنین شرایطی باز هم امکان اجماع بین المللی برای آمریکایی ها وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل در نشستی توجیهی که روز پنجشنبه به منظور بررسی اجرای قطعنامه 2231 برگزار شد، ضمن تاکید بر لزوم حفظ برجام به عنوان سندی چندجانبه و دستاوردی تاریخی، از همه دولت های عضو خواستند به اجرای کامل تعهداتشان وفق این برنامه اقدام ادامه دهند.

شورای امنیت در جلسه ای که در نیویورک برگزار شد سومین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اجرای قطعنامه 2231 را مرور کرد. پس از ارائه گزارش دبیرکل، آخرین گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی حاوی جزئیات اجرای تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گزارش کمیسیون مشترک برجام نیز مورد توجه قرار گرفت.

دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود ضمن استقبال از تداوم اجرای برجام، خواستار خودداری از اقدامات و سخنان مخرب فضای موجود شده و تاکید دارد پایبندی کامل دولت‌های عضو و اجرای کامل این برنامه اقدام می‌تواند الگوی مناسبی برای جامعه بین المللی در جهت کاهش تنش ها از طریق همکاری مبتنی بر اقدامات دیپلماتیک فراهم آورد.

وی اضافه کرد: اجرای برجام بایستی در فضای حسن نیت و همکاری مبتنی بر اقدام متقابل به گونه‌ای که همه طرف‌ها از منافع آن منتفع گردند، صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته ای خود وفق برجام را مجدد مورد تایید قرار داده است. /

پایان پیام


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic