خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه
خاطره(25)/آن مسجد را این آدم بی دین ساخته است
اسفند ماه سال 1382 ، تازه افتخار کسب آراء مردم شریف اسلام آباد غرب ، کرند غرب ، گهواره و حمیل نصیبم شده بود و بلافاصله برنامه های خودم را برای توسعه حوزه انتخابیه آغاز کردم . شروع کار ، سه پروژه عظیم دانشگاهی بود :

1- احیای دانشگاهی آزاد اسلامی اسلام آبادغرب
2- اخذ مصوبه دانشکده ای مستقل از دانشگاه دولتی رازی کرمانشاه برای اسلام آباد غرب
3- ایجاد شعبه ای دانشگاهی برای کرند غرب

این در حالی بود که هنوز نماینده رسمی شهر نبودم و تازه سال بعد در هفتم خرداد باید سوگند یاد می کردیم
ابتدا خدمت آقای دکتر جاسبی رفتم تا کمک کند مرکز اسلام آباد غرب را از وضعیت رکود نجات دهیم . ایشان گفتند: آقای فلاحت پیشه من هیات اعزام کرده ام . طبق گزارش هیات اعزامی، مرکز اسلام آبادغرب به عنوان یک مرکز ورشکسته معرفی شده است . پنج سال است فقط با یک رشته و یک عضو هیات علمی اداره می شود در حالیکه در شهرهای کوچکتر برای تأسیس دانشگاه ، زمین وامکانات به ما داده اند ، یک متر زمین در اسلام آباد غرب به دانشکده اختصاص نیافته است و ...
صحبت های پر انتقاد ایشان را قطع کردم و گفتم: جناب دکتر ، من خودم یک آدم دانشگاهی ام. هم رنج غربت را برای تحصیل تحمل کرده ام و هم می دانم که بدون دانشگاه ، روند توسعه شهرم ناقص خواهد بود و حاضرم به شما تعهد اخلاقی دهم که زمین و همه امکانات مورد نیاز دانشگاه را تأمین نمایم.
ایشان بزرگورانه و البته با اکراه شش ماه و وقت دادند . بلافاصله با مسوولین شهر وارد مذاکره شدم و همه کمک کردند تا اینکه محل کنونی دانشگاه آزاد آماده شد. وهمین که مرکز صاحب زمین گردید و بعد چند بار مراجعه به دانشگاه آزاد مرکز و وزارت علوم ، رشته های تحصیلی اضافه شد ، با افتخار پرونده تک تک متقاضیان هیات علمی را در دست می گرفتم و کار آنها را نهایی می کردم. واکنون ، دانشگاه آزاد اسلامی اسلام آبادغرب ؛ بزرگترین واحد بعد از مرکز استان های منطقه با 3500 دانشجو ؛ 30 رشته ؛ 67 هیئات علمی ؛220 استاد حق التدریس و 53 کارمند است.
حال بماند که چه کارشکنی هایی صورت می گرفت. به یاد دارم که یکی از استانداران گذشته و معاونش ، بعد از ماه ها دوندگی ما و مسوولان اسلام آبادغرب برای تهیه زمین، و درست قبل از کلنگ زنی پروژه ، آب پاکی را روی دست همگان ریختند وگفتند : ما دونفر مهندسیم و همین جا می گوئیم که با توجه به شرایط زمین ؛ هیچ بنایی روی این تپه شکل نمی گیرد. اما کوتاه نیامدم وبا عصبا نیت گفتم : پس من این هفته در حضور رئیس جمهور عرض خواهم کرد که : جناب آقای رئیس جمهور ؛ تمام مسوولین این استان ، عرضه نداشتند پنج هکتار زمین به دومین شهر استان بدهند تا برای جوانان محروم این شهر ؛ دانشگاهی احداث شود. این تهدید ، منجر به فراموشی آموزه های مهندسی آقایان شد . اکنون محل متروکه ابتدای شهر ؛ در حال تبدیل شدن به یکی از زیباترین مراکز دانشگاهی غرب کشور است.
یادم می آید که برای شروع این پروژه بزرگ ، به قصد قربت و تبرک ؛ ابتدا کلنگ مسجد را بر زمین زدیم و بدنبال آن، سه ساختمان دانشگاه آزاد رونق گرفت. و بعد از هفت سال ؛ در حالیکه دانشگاهیان منصف ؛ قدر این خدمت را می دانند، عزیزی در نقد همان دانشگاه، بنده را با عنوان « بی دین » خطاب کرده است.که باید گفت : اگر این « بنده » نبود، نه این مراکز دانشگاهی وجود داشت و نه آن مسجد ونمازخانه ، که در آن به اسم « نماز » وبرای اثبات منیت خود، دیگران را بی دین خطاب کنیم.
و اما کار دانشکده فنی ومهندسی رازی اسلام آباد غرب را نیز از همان زمان آغاز کردم. با چند نفر از اساتید اسلام آبادی دانشگاههای شهید بهشتی تهران و رازی کرمانشاه . تماس گرفتم و کمک خواستم و دوستان نیز همت کردند و قدم پیش گذاشتند. امید دارم اکنون این خاطره برای آنها نیز یادآوری شود .
اولین مذکراه رسمی را نیز خدمت وزیر وقت دولت آقای خاتمی داشتم. پس از استقرار دولت آقای احمدی نژاد ؛ بلافاصله با وزیر علوم ایشان به مذاکره نشستم و سرانجام در جریان اولین سفر استانی هیات محترم دولت، این امتیاز بزرگ دانشگاهی به عنوان مصوبه سفر در حق اسلام آباد غرب ، تصویب شد.
مجددا برخی سهل انگاری و کارشکنی کردند . از وزیر « سئوال» کردم. جلسه ای با وساطت حاج ابراهیم عزیزی بین من و وزیروقت شکل گرفت و سرانجام در ازای پس گرفتن سوال ؛ موفق ؛ به اخذ موافقت اصولی دانشکده شدم و سرانجام در دیدار اختصاصی با وزیر علوم کنونی یعنی جناب دکتر کامران دانشجو ، ایشان دستور فرمودند که دانشکده مربوطه در اسلام آباد غرب تأسیس شده و کار ساخت آن آغاز شود.
و این هفته زمانیکه شنیدم نخستین دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه رازی اسلام آباد غرب به اتفاق جناب دکتر خدایی ریاست محترم دانشگاه رازی، زیر تابلو دانشکده عکس یادگاری گرفته اند، خدا را شکر کردم و معتقدم با توجه به استعدادهای طبیعی منطقه، در آینده افتخارات بزرگی از این «دانشگاه» به جامعه علمی کشورمان هدیه خواهد شد و هرچند در روند احداث دانشکده، تعلل مشهود بود لیکن، با اختصاص یک میلیارد تومان بودجه سفر مقام معظم رهبری، احداث ساختمان نیز آغاز خواهد شد.
سوم ؛ ایجاد دانشگاه پیام نور کرند غرب بود که حکایت جالبی دارد. برخی از کارشناسان به دلیل نزدیکی شهر اسلام آبادغرب و کرندغرب با احداث دانشگاه در کرند مخالف بودند. دکتر احمدی نژاد در سخنرانی کرند غرب فرمودند: به این شهر دانشگاه پیام نور می دهیم. و همان روز در جلسه هیأت دولت دیدم در پیش نویس مصوبات نامی از دالاهو نیست. اعتراض کردم، آقای احمدی نژاد گفت: آقای فلاحت پیشه شما همه اش بدون نوبت صحبت می کنید و نظم جلسه را بر هم می زنید. عرض کردم آقای دکتر پس من می روم و در میان مردم دالاهو می گویم قول دادید و عمل نکردید. و در حالیکه دیگر نمایندگان و اعضای هیأت دولت مرا به سکوت دعوت می کردند، ادامه دادم: آقای رئیس جمهور، فیلم را ببینید اگر نگفته بودید، دانشگاه هم نمی خواهیم. ایشان هم با خطابی تند به آقای دادخواه از مسئولان سفر دفتر ریاست جمهور گفتند، آقا فیلم را ببینید. چند دقیقه بعد آقای دادخواه آمد و گفت: ایشان توی سخنرانی فرموده اند و نام دانشگاه پیام نور را گنجانده ام.و اکنون این شهر زیبای غرب کشور نیز پذیرای شش رشته دانشگاهی است.در سخنرانی افتتاحیه دانشگاه کرند غرب به مردم آن شهر گفتم:هر چند در آن شب به خاطر دفاع از این دانشگاه غرور خود را شکستم اما امروز به خاطر آن ایستادگی خدا را شاکرم .
به سه بنیان علمی فوق، باید دانشگاه بین المللی منطقه ویژه را نیز اضافه کرد. طبق قانون برنامه پنجم توسعه، منطقه ویژه اسلام آباد غرب نیز از جمله مناطق ویژه کشور است که از مجوز ایجاد دانشگاه بین المللی برخوردار است یعنی به تناسب فن آوری و نیاز واحدهای صنعتی، تجاری و خدمات منطقه ویژه، می توان از دانشگاههای سراسر ایران و دانشگاهها محل صدور فن آوری و کارخانجات به منطقه ویژه، رشته های تحصیلی مرتبط را نیز دایر کرد و برای دانش آموختگان بومی، مدارک ملی و بین المللی صادر کرد.حال کسانیکه حاضرند به خاطر پستی زودگذر نماینده ای را به التماس نزد وزیری بفرستند و به خاطر دستمالشان قیصریه ای را به آتش بکشند،بشمارند که از محل این مصوبات دانشگاهی چند صد کرسی هیات علمی به عنوان شغل پایدار و با افتخار ایجاد می شود؟
با این وجود نباید اجازه داد که تفکر نخبه کشی وارد محیط دانشگاهی شود.زمانیکه قصد انتخاب رئیس برای دانشکده پیام نور اسلام آباد غرب را داشتند. متوجه شدیم که 33 کرسی هیأت علمی و دستیاری شهر اسلام آبادغرب را به نام این شهر به افراد غیر بومی تحویل داده اند. همه اساتید بزرگوارند، ولی از وزیر «سؤال» کرده ام چرا حتی یک نفر هیأت علمی اسلام آبادی در پیام نور شهر، صاحب کرسی نیست؟ اغلب اساتید به نام مرکز، جذب شده و به شهرهای خود رفته اند. یا باید برگردند که بر نمی گردند و یا دانشگاه مجبور است، کرسی های خالی شده را به اساتید همین شهر تحویل دهد.
و امروز خبری دیگری مرا آشفته کرد. و آن خبر حذف طرح دانشگاه جامع بین المللی اسلامی غرب کشور در شهر کرمانشاه بود که از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به حساب می آید. ولی گویا مسئولین دولت حاضر به اجرای آن نشده اند. و بنده مجبورم در اولین جلسه مجلس آن را در غالب تذکر و سؤالی دیگر پیگیر شوم. نکته مهم آن است که در اثر این اهمال، نه فقط استان کرمانشاه، بلکه کل غرب کشور متضرر می گردد.
امیدوارم با استفاده از تمام ظرفیت های ایجاد شده در بخش آموزش عالی، در آینده نزدیک کمتر جوانی از این منطقه و حتی شهرستان های همجوار، مجبور شود برای تحصیل، رنج غربت را تحمل نماید.
این متن را با خاطره ای از پاییز سال 1368 تمام می کنم. در حالیکه در شب های تهران سوز سرما شروع شده بود. به همراه چند نفر از بچه های اسلام آباد غرب برای ثبت نام دانشگاه تهران، در میدان آزادی شب را به صبح رساندیم. بر خلاف امروز، کمتر کسی، آشنایی در آن شهر غریب داشت. چند هفته گذشت تا بالاخره هر یک در خوابگاهی اسکان یافتیم و چه افتخاراتی که از آن جمع کوچک جوانان محروم شهرمان برخاست.افسوس که بازی سیاست و طمع پست، منجر به برخی فرصت سوزی ها و نخبه کشی ها در این شهر و استان شده است.امروز دیگر اسلام اباد و دالاهو شهرهایی دانشگاهی هستند،اگر آن مجامع علمی برای امور شهر به تصمیمی برسند،هیچ حزب و جناح سیاسی و محفلی نمی تواند آن را برهم زند.این همان هدفی است که کانت از آن با "بلوغ فکری به اختیار "یاد می کند و انسان های بالغی که دیگر تحمیل پذیر نیستند.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic