خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه

خاطره(21)/ایران و استراتژی جنگ بی‌پایان غرب

"سرمقاله امروز روزنامه رسالت به قلم دکتر فلاحت پیشه"

"گابی اشكنازی" رئیس سابق "موساد" تابستان امسال در پاسخ به آن دسته از همكاران صهیونیست خود كه موضوع حمله به ایران را مطرح كرده بودند، گفت: "در صورت حمله به ایران، اسرائیل به سمت نابودی پیش خواهدرفت." از این گفته اشكنازی می‌توان به تحلیل‌های مختلفی رسید. برخی ممكن است از آن در راستای اثبات ادعای هسته‌ای بودن جمهوری اسلامی استفاده كنند اما شماری دیگر مجبور به پذیرش این نتیجه‌اند كه ایران، كشوری متفاوت از آنهایی است كه از سال 1947 میلادی قربانی استراتژی جنگ بی‌پایان غرب شده‌اند.
63 سال پیش كه تاسیس كشور اسرائیل توسط قدرت‌های اروپایی و آمریكا آغاز شد، خاورمیانه اسلامی به شدت به این موضوع واكنش نشان داد و در حالی كه ملل و سرزمین‌های باقیمانده از امپراتوری بیمار عثمانی، هنوز مراحل دولت-
ملت سازی خود را پشت سر می‌گذاشتند، جنگ با رژیم صهیونیستی آغاز شد. از آن زمان كشورهای غربی به طور مستقیم در كنار صهیونیست‌ها قرارگرفتند و حداقل در شش جنگ گسترده اسرائیل علیه مسلمانان، رسما در كنار این رژیم به قتل عام مردم و سربازان كشورهای اسلامی پرداختند و این اتمام حجت راهبردی را مطرح كردند كه موجودیت اسرائیل خط قرمز آنها در منطقه خاورمیانه است.
سلسله جنگ‌های غرب در خاورمیانه به جایی رسیده است كه اكنون آنها به دنبال خلق دشمنی تازه هستند. گزارش آقای آمانو دبیر كل آژانس هسته‌ای از جمله مقدمات خلق دشمن جدید است. برخلاف بیست و چند گزارش گذشته در اینجا این رئیس ژاپنی آژانس، همچون كارمند سازمان‌های سیا و موساد عمل كرده است. اگر ماهیت گزارش‌های قبلی با تقسیم‌بندی پنجاه درصدی دوگانه بود و در كنار ادعاهای سیاسی، جنبه‌های فنی و حقوقی گزارش نیز رعایت شده بود، گزارش جدید كاملا سیاسی است. آمانو بدون اینكه سندی ارائه دهد، تلاش كرده تا ایران را به قصد تولید برنامه و تجهیزات هسته‌ای نظامی، متهم نماید.
بعد از گزارش، هجمه‌های تازه‌ای علیه ایران صورت گرفت، موضعگیری‌های غیر متعهدها، چین و روسیه در شورای حكام آژانس نشان داد كه گزارش، مبین كل واقعیات این نهاد بین‌المللی نیست ولی آمریكا و رژیم صهیونیستی در درجه اول به دنبال فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی مورد نیاز خود بودند.
واكنش مقام معظم رهبری به تهدیدها، واكنشی بی‌سابقه بود. تحلیلگران مسائل سیاست خارجی، این واكنش را به خوبی درك می‌كنند. ایشان فرمودند: حتی اگر تهدیدی، علیه ایران در ذهن تهدیدكنندگان باشد جمهوری اسلامی آنها را پشیمان خواهد كرد. مفهوم این امر می‌تواند آمادگی ایران برای اقدامی پیشدستانه باشد. تجربه جنگ‌های ناجوانمردانه غرب در منطقه، بویژه جنگ تحمیلی 1359 علیه جمهوری اسلامی ما را به این حد از توان و تحلیل رسانده است كه در جنگ نیز حالت انفعالی نداشته باشیم.
طبق كنوانسیون‌های بین‌المللی بویژه مفاد مربوط به "حقوق جنگ و صلح" جنگ از زمانی آغاز می‌شود كه یكی از طرف‌ها شروع به ساخت تاسیسات و استقرار تجهیزات و نیروهایی نماید كه طبق تحلیل‌های نظامی هدف از آن اقدامات، انجام یك حمله تجاوزگرایانه باشد. بنابراین در چنین شرایطی، حتی رفع تهدید نیز نوعی دفاع مشروع به حساب می‌آید و جنگ پیشدستانه در قالب كنوانسیون‌های بین‌الملل قابل دفاع است. البته ایرانیان از تجربیات مستند بیشتری برای تحلیل راهبردهای نظامی منطقه برخوردارند. هشت سال مقاومت غرب در سازمان ملل متحد برای جلوگیری از "اذعان به تقصیر عراق درجنگ تحمیلی" بزرگترین سوء استفاده از این سازمان علیه یك ملت آزاده بود و اكنون نیز بیستمین سال سوء استفاده از آژانس هسته‌ای برای جلوگیری از تامین حقوق هسته‌ای ایران را پشت سر می‌گذاریم. اثبات مظلومیت ایرانیان در این جنگل‌ بی‌سامان قدرت‌ها دشوار نیست. آنها می‌گویند، ایرانی‌ها با كنار گذاشتن برنامه‌ هسته‌ای خود، رسیدن به خود اتكایی در 700 رشته علمی و صنعتی را فراموش كنند آنها حتی به بیماران ایرانی نیز رحم نكردند و برخلاف مقررات آژانس مانع تحویل سوخت
20 درصد به راكتور امیرآباد تهران شدند تا چند صد هزار بیمار ایرانی برای طول درمان خود مجبور به سفر به خارج از كشور شوند. سفری كه با توجه به موانع و هزینه‌های اخیر در عمل، انجام شدنی نیست. جالب اینكه همزمان رژیم صهیونیستی به یك قدرت نظامی هسته‌ای تبدیل شده است. این رژیم هنوز عضویت آژانس را نپذیرفته ولی برخلاف مقررات "ان. پی. تی" بخشی از اطلاعات ادعایی آمانو دبیر كل آژانس را در قبال برنامه‌های هسته‌ای ایران به آن سازمان تحویل داده است! و دیگر اینكه اغلب كشورهای همسایه ایران در حال انعقاد قراردادهای ساخت تاسیسات هسته‌ای با غرب هستند تا در تبانی محروم كردن ایرانیان از حقوق مسلم خود شریك شوند. ایران نباید خود را به موضوع ادعاهای مربوط به برنامه هسته‌ای محدود نماید. باید موضوع را فراتر از این ادعاها و تهدیدها پیگیری كرد. آنها كتمان نكرده‌اند كه می‌خواهند "بهار عربی" را به زمستان ایرانی تبدیل كنند. البته به خوبی می‌دانند كه از سال 2001 میلادی استراتژی جنگ بی‌پایان، آن‌گونه كه می‌خواستند نتیجه نداد. اكنون مردم مناطق اشغالی خروج نظامیان غربی را فریاد می‌زنند و مرزهای جنگی گذشته با ایران، به مرز توسعه و تجارت تبدیل شده است. در سوی دیگر بعد از هرگام دموكراتیك در كشورهای اسلامی، گام بعدی،‌ حركتی ضد صهیونیستی است. آخرین تبانی‌های كشورهای عرب با آمریكا نیز به نتیجه دلخواه نرسیده و انقلاب ادامه دارد. هر چند كه آمریكا و رژیم صهیونیستی در تلاشند تا با اقدامی دیگر، در مسیر اصلی آن انقلاب‌ها انحراف ایجاد كنند اما نباید فراموش كنند كه ایران موضوعی متفاوت است. ایرانی‌ها فقط به صرف وحدت داخلی، از هر توطئه و اقدام خارجی، سربلند بیرون آمده‌اند. مهمترین مانع غرب در ادامه جنگ بی‌پایان خود، این است كه اگر ایران هدف بعدی باشد، این بار جنگ "پایانی" خواهد داشت. پایانی كه مدیریت آن دیگر در اختیار اشغالگران و متجاوزان غربی نخواهد بود.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic