مجموعه خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه

خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه(10)

رقابت "درون استانی"افتخار نیست

"در نقد آفت سادیسم سیاسی"

در خلال بررسی لایحه بودجه سال 1387 کشور،یکی از پیشنهادات من در حذف یکی از ردیف های خاص استان اصفهان در صحن علنی مجلس رای آورد.آن روز در نطق خود این منطق را به کار گرفتم که،همکاران عزیز،سال ها است،همه اعتبارات را به استان های همیشه برخورداری همچون اصفهان می دهند و اکنون نیز با این ردیف،تبعیض ادامه می یابد و...

بلافاصله نمایندگان استان اصفهان روی سرم ریختند،چپ و راست و میانه و...آنها برغم اختلافات درونی،هرگاه پای اعتبارات هر گوشه از استان اصفهان به میان آید،هم صدا هستند.استانداری از استانداران گذشته کشور می گفت، در زمان مجلس ششم و هنگام سفر آقای خاتمی به استان اصفهان،که اوج درگیری های چپ و راست این استان بود،همه مسولان چند روز آتش بس دادند، و برای کسب حداکثر امتیازات از سفر به تقسیم کار پرداختند.

حال این خاطره را با حوادث هنگام سفر سوم دولت آقای احمدی نژاد به کرمانشاه مقایسه کنید.عده ای تمام تکلیف خود را در تخریب متمرکز کرده بودند.سعی کردند حاشیه را بر متن غلیه دهند تا استان این فرصت طلائی را از دست بدهد. و هرچند درک خوب دولت ، همدلی اکثریت نمایندگان،صبر استاندار و بزرگ اندیشی علمای استان ، مانع فرصت سوزی افراطیون و انتقام زخم خوردگان شد،ولی کسی نمی تواند اسیب های آن حاشیه سازی ها و تخریب ها را انکار کند.

روال نمایندگی بنده اینگونه بوده است که این را افتخار نمی دانم ،به جای رقابت با نمایندگان دیگر استان ها،انرژی مسئولان و دیگر نمایندگان استان را در رقابت داخلی هدر دهم.اما متاسفانه شماری دیگر از آقایان در محیط سیاسی دیگری پرورش یافته اند که شاید با قدری اغماض بتوان عنوان "سادیسم یا دیگر آزاری سیاسی "را در مورد رفتارهای انها به کار گرفت.ریشه سادیسم سیاسی در ناتوانی در کسب موفقیت و تلاش برای سلب آرامش و منع توفیق دیگران است.

یکی از شبهای ماه مبارک رمضان سال گذشته برای ضیافت افطار وزیر محترم کشور جناب آقای نجار دعوت شده بودم ، دوستی از فرهنگیان اسلام آباد غرب نیز همراه من بود.سر میز افطار دعوای من و معاونین وزارتخانه بر سر دستور وزیر کشور برای پرداخت چند مرحله ای دو میلیارد تومان اعتبار ویژه آسفالت معابر خاکی اسلام آباد بالا گرفت.برای اولین بار بعد از قطع 20 سال پیش اعتبارات بازسازی شهر اسلام آباد غرب ،من با این استدلال که شهرم هنوز زخم های جنگ را بر تن دارد،به دنبال کسب یک بودجه خاص بودم.بالاخره آقای وزیر معاونین را مامور کرد که با همدیگر چاره ای اندیشیده و محل پرداخت اعتبار را مشخص سازند.

دوست اسلام آبادی همراه ، من آقای غلامی پور بود.در شرایطی که درگیر رایزنی های خودم بودم تا از قطعی شدن پرداخت بودجه مطمئن شوم،غلامی پور به رفتار یکی از نمایندگان استان کرمانشاه حساس می شود،وقتی از کنار آن نماینده و طرف گفت و گوی او که یکی از معاونین وزیر بود می گذرد،در کمال تعجب می شنود که همکار استانی من با معاون وزیر وارد مجادله شده و می گوید:فلاحت پیشه به احمدی نژاد رای نداده است،چرا این پول را به او می دهید؟و...

همین که از جریان مطلع شدم،با عصبانیت نزد آن معاون وزیر رفتم.گفتم آقای ... اگر این اعتبار پرداخت نشود،همین ماجرای زیراب زنی را به موضوع یک سوال از وزیر تبدیل خواهم کرد.او نیز گفت:بابا این آقا توی عالمی دیگر است،ما به او گوش نمی دهیم.

آن ماجرا به خیر گذشت.ولی چه بسیار وقت و انرژی ما که در رقابت ها ی تنگ نظرانه درون استانی سپری می شود.همین چند هفته پیش هم شنیدم که آن همکار محترم در تماسی با یکی از سرمایه گذاران بزرگ منطقه ویژه اسلام اباد غرب،به او گفته است که دستش را می بوسد به شرطی که از سرمایه گذاری در این شهر صرف نظر کند.گناه این مردم محروم چیست،که اینگونه قربانی دیگرآزاری سیاسی می شوند؟

در دوره اخیر انتخابات شورای اجرایی بین المجالس نیز خاطره تلخ دیگری شکل گرفت.بیش از 70 نماینده کاندیدا شده بودند.باید از میان آنها 15 نفر به عنوان اعضای شورای اجرایی انتخاب می شدند،تا آنها ازمیان خود رئیس بین المجالس جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای هیات رئیسه را انتخاب نمایند.عنوان ریاست از زمان رفتن آقای متکی به وزارتخارجه،یعنی حدود پنج سال در دو مجلس هفتم و هشتم در اختیار بنده بود.اما گویا شماری از دوستان افراطی مجلس عزم خود را جزم کرده بودند که این عنوان را اینجانب پس بگیرند.

اغلب نمایندگان استان ها ی دیگر به گونه ای ناسیونالیستی برای رای آوری هم استانی ها ی خود بسیج شده بودند.اما دیدن صحنه ای از یک همکار استانی،نا امیدم کرد.او میز به میز صحن مجلس را می گشت و می گفت به فلاحت پیشه رای ندهید.

دیگر دوستان استان را جمع کردم و ضمن تشکر از آنها، گفتم :بهتر است در انتخابات این دوره بین المجالس شرکت نکنم،چون این آقا و دوستانش می خواهند با آبروی من بازی کنند.ولی دوستان نپذیرفتند و با همت چهار نفر از آنها و شماری از عزیزان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و دوستانی دیگر ، ضمن کسب رتبه اول در انتخابات در میان 70 کاندیدا، برای بار چهارم به عنوان رئیس بین المجالس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدم.

تجربه دو دوره مجلس به علاوه تحصیل،تدریس و کارشناسی در امر سیاست به من اثبات کرده است که "میل به هماهنگی "باید به یک عامل اصلی در انتخاب نمایندگان استان تبدیل شود.نماینده نباید" کتک خور" تهران و "عربده کش"شهرستان و استان خود باشد.برادرم حاج مرتضی محمودی،نماینده دوره اول قصرشیرین می گفت:برخی از آقایان در مجلس محلی از اعراب ندارند،اما در استان به گونه ای سر و صدا و کبکبه و دبدبه راه می اندازند که گویی سکاندار مجلس آنها هستند.

نگاهی به مجموع اعتبارات عمرانی استانی نشان می دهد که کل آن به اندازه اعتبارات یک طرح ملی نیست.ما نمایندگان نباید وقت،انرژی و به ویژه رفاقت و وحدت خود را فدای این گوشت قربانی کنیم.مهم آن است که بتوانیم با ارائه طرح های ملی و شرکت در مباحث کلان و داغ مجلس و دولت ،اعتبارات و تسهیلات کلان را جذب استان نمائیم.آخرین نمونه موفق این نوع رفتار، حضور فعال چهار نماینده استان کرمانشاه در طرح استیضاح وزیر نیرو بود که سرانجام منجر به اختصاص 1000 میلیارد تومان اعتبار جهت تکمیل سدهای مرزی و مقابله با پدیده گرد و غبار شد.

اگر همه با هم برای رونق گرفتن مرزهای غربی بکوشیم، شریانهای حیاتی را به سوی استان باز کرده ایم،اگر زیرساخت هایی همچون راه آهن و راه کربلا تکمیل شود،با پیوستن به کریدور 10 کشور بزرگ منطقه به استان شخصیت بین المللی داده ایم،اگر شهر کرمانشاه به مراکز اداری و زیرساخت های نوین عمران شهری آذین شود،به قطب توسعه غرب کشور شخصیتی ملی بخشیده ایم.اگر صادقانه و عادلانه از کل استان محرومیت زدایی کنیم،دلایل بیشتری برای همزیستی و اعتماد متقابل فراهم نموده ایم و لذا باید بپذیریم که همگی مسافر یک کشتی هستیم.این کشتی ناخدایانی ایثارگر می طلبد نه فرماندهانی مغرور و خودبین.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات